Lot och hans döttrar – Guido Reni

Lot och hans döttrar   Guido Reni

Målning av befälhavaren på Bologna skolan för akademisk målning Guido Reni ”Lot och hans döttrar.” Storleken på målningen är 94 x 75 cm, olja på duk. På 1615-1620-talet målade Guido Reni två målningar med bibliska scener för Palazzo Lancellotti, som sedan tog tillflykt i England.

Målningen ”Lot och hans döttrar” skrevs av Guido Renee baserat på den välkända historien från Gamla testamentet. Lot föreställer Lot och hans döttrar som flyd från den döende staden Sodom, varnade av Gud om den oundvikliga förstörelsen av staden för invånarnas avräkningar och andra synder

I slutet av 1700-talet betraktades denna målning som en medföljande del till den andra målningen av konstnären ”Susanna och de äldre”. Dessa målningar är dock inte ihopkopplade.